Ēģipte
Kontrastu zeme: smilšainie Āfrikas tuksneši, putekļainie un nabadzīgie līdzenumi pret raženo Nīlas ieleju, trūcīgie beduīnu ciematiņi pret grandiozajām faraonu svētnīcām. Kā uzskata Ēģiptē strādājošie pārstāvji, šī zeme ārstē mūsu tūristus – no pesimistiem viņi kļūst par optimistiem. Nav brīnums, jo tādi ir arī vietējie iedzīvotāji. No viņiem ir vērts pamācīties, kā saglabāt dzīvesprieku. Ēģiptieši, lai cik grūtos apstākļos dzīvotu, nenokar degunu, viņi arvien smaidaun māk priecāties par to, kas viņiem pieder.
Ēģipte iemācīs kaulēties, kontaktēties un smaidīt
Viesnīcas
Tūristu jau iecienīto un jauno Ēģiptes kūrortu – Hurgadas, Šarmelšeihas, El Gunas, Soma Bay, Madinat Makadi – viesnīcas un to apkārtne ir sakārtota. Ēģiptieši ļoti cenšas izdabāt tūristiem.
Interesanti apskates objekti
Pašos kūrortos vēsturisku objektu nav, lai tos apskatītu, ir jāmēro palieli attālumi, piemēram, no Hurgadas līdz Kairai pa jauno ceļu – 600 km, bet līdz Luksorai – 300 km. Kā mašīnas vada vietējie – labāk neskatīties un nevaimanāt, jo mums tas šķitīs kā neierasts avantūrisms. Vienkārši jāuzticas vadītāju pieredzei. Viena no interesantākajām kūrortos piedāvātajām izklaidēm – niršana un Sarkanās jūras brīnumskaistās zemūdens pasaules izbaudīšana.
Nauda
Naudas vienība – Ēģiptes mārciņa (EGP). 1 mārciņa = 100 piastru. 1 ASV dolārs atbilst apmēram 5,7 Ēģiptes mārciņām. Bankās ir labāks apmaiņas kurss nekā viesnīcu reģistratūrās, taču daudzās viesnīcās bankām ir savi valūtas maiņas punkti. Norēķināties visur var dolāros, taču, lai samaksātu par sīkiem pakalpojumiem, labāk turēt pa rokai arī ēģiptiešu sīknaudu. Par daudziem sīkiem pakalpojumiem (piemēram, pat par to, ka atļauj nofotografēt viņu kamieli) vietējie lūgs naudu – bakšiš. Tādiem lūdzējiem pietiek ar pusmārciņu. Ja lūdzēji ļoti apnīk, var viņiem piesolīt bukra (tas nozīmē – rīt). Par sīkiem pakalpojumiem viesnīcās (piemēram, par mantu panešanu, pat ja tikai par 10 cm) ir pierasts dot ne mazāk kā dolāru.
Transports
Minibusi fiksētos maršrutos braukā ļoti bieži, pietiek uz ielas pacelt roku, un kāds noteikti apstāsies. Minibusa maršrutā maksa ir 1 mārciņa. Ja vēlaties, lai jūs pavestu tālāk par noteikto maršrutu, nāksies piemaksāt. Tas būs atkarīgs no tā, kā jūs sarunāsiet. Pietiks ar 3 mārciņām. 5 jau būtu pārāk dārgi. Nelutiniet viņus. Speciālbusi – tie ir autobusi, kas brauc pa noteiktu maršrutu, taču ved tikai jūs. Ja esat iekāpuši, jūs aizvedīs bez apstāšanās. Par tādu pakalpojumu būs jāmaksā kā par taksometru, bet par taksometru – kā sarunāsiet. Jebkura uz ielas apstādināta mašīna var kļūt par jūsu taksometru. Uz otru pilsētas galu var aizvest par 15 mārciņām. Par šādu samaksu pasažieru skaits ir neierobežots...
Telefons
No Ēģiptes zvanīt uz Latviju – kods 00371, bet uz Ēģipti +20. Telefoni parasti ir visos viesnīcu numuros.
Tirdzniecība
Kaulēties par cenu Ēģiptē ir ierasta lieta. Savaldiet savu apbrīnu un neizrādiet interesi par vēlamo preci – pretējā gadījumā cena uzreiz tiks pacelta. Tirgoņi ir labi psihologi. Pārdevēji vispirms jūs uzrunās, painteresēsies, no kurienes esat. Starp citu, tūristiem no Latvijas cenas parasti ir zemākas salīdzinājumā ar frančiem, angļiem, vāciešiem. Viņi ļoti labi orientējas, kādas cenas jums ir pieņemamas un kādas ne. Par cenu parasti nekaulējas tikai lielveikalos un vietās, kur cena ir uzrakstīta. Ja tā nav uzrakstīta un jums ir laiks – varat nokaulēt pat uz pusi lētāk. Ja jums laika nav, iepirkšanos labāk pat nesākt. Ja jūs maksāsiet tik daudz, cik no jums prasa, daudzkārt pārmaksāsiet, jo sākumcena parasti ir pagrābta no gaisa. Kaulēšanās, pat pa jokam, tiek uzskatīta par ēģiptiešu nacionālo sporta veidu.
Neuzticieties vietējiem, ja viņi piedāvā jums parādīt lētāku preču veikaliņu – jums tur preces būs dārgākas, jo arābam, kas jūs atvedīs, veikalnieks būs spiests maksāt komisijas naudu. Esiet uzmanīgi, pērkot smaržu eļļas – daudzas no tām mēdz būt viltotas un smaržo tikai veikalā (!). Labāk tās iegādāties veikaliņos, kas atrodas pie nelielām ražotnēm, uz kurām tiek rīkotas ekskursijas. Droši varat iegādāties kokvilnas izstrādājumus, jo neviens nemēģinās jūs piemānīt, – tur ir ļoti daudz kvalitatīvu kokvilnas izstrādājumu. Ēģipte ir viena no lielākajām kokvilnas piegādātājām pasaulē.
Ēdieni un dzērieni
Ja negribas saslimt, ēdienu ieteicams pirkt tikai iepakojumā. Augļus – tikai tādus, kas ir jāmizo. Nedzeriet krāna ūdeni. Pat zobu tīrīšanai labāk iegādāties ūdeni pudelēs. Kafejnīcās un restorānos ēdiens nav dārgs, tāpēc, ja gribas paēst, labāk iegriezties tur, nekā iztikt ar pīrādziņiem, kas pirkti uz ielas. Tā kā Ēģipte ir musulmaņu valsts, veikalos alkoholu nopirkt nevar, taču bāros, restorānos un viesnīcās tas ir pieejams. Gandrīz visās viesnīcās ir nacionālās kafejnīcas un restorāni, tajos varēsiet nobaudīt brīnišķīgus Tuvo Austrumu ēdienus. Tiem bieži vien ir raksturīga asa garša (austrumnieki daudz izmanto garšvielas un mērces). Noteikti nogaršojiet humus (cālis), kebabu (marinēta grilēta aitas vai liellopa gaļa), tahina (biezenis-mērce ar citronu), babaghamousse (baklažānu biezenis ar eļļu un etiķi), coussa (pildīts kabacis), ta ameya (kotletes ar pupiņu garnējumu), kofta (aitas vai liellopa gaļas kotletes), kalamui (ceptas aknas), machwi (baloži ar rīsu garnējumu), mehallabeya (pienā vārīti rīsi ar cukuru un žāvētiem augļiem).
Karkade – paskābs nacionālais dzēriens sarkanā krāsā, gatavots no hibiska (pie mums veikalos to sauc par Sudānas rožu tēju). Ēģiptiešu virtuve piedāvā daudzus Nīlas ielejā audzēto rīsu ēdienus ar dažādām Ēģiptei raksturīgām piedevām. Vietējie garšīgi gatavo arī baklažānus (tie cēlušies no Ēģiptes). Īpaši garšīgi ir deserti no vīģēm un datelēm (Ēģipte izaudzē visvairāk dateļu pasaulē).
Daudzi paziņas ir sūdzējušies, ka grūti noturēties pret garšīgajiem ēģiptiešu ēdieniem – ne viens vien no ceļojuma atgriezies par dažiem kilogramiem smagāks.
Drošība
Ielās var staigāt pēc patikas, kur gribas un kad gribas, – neapzags un nepiekaus, taču naudas maks jānēsā noslēpts.
Valoda
Oficiālā valoda ir arābu (tajā ir sarakstīts arī Korāns), taču visur var sarunāties angļu mēlē. Lai sagādātu prieku vietējiem arābiem, ir vērts iegaumēt dažus arābu vārdus:
Labdien – merhaba
Sveiki, miers – salem, salem aleikum
Nē – le
Viss ir Dieva rokās, ar Dieva palīdzību – insala
Paldies Dievam – hamdurile
Varbūt – mumkin