Tunisija
Ko eiropietis meklē Āfrikā? Protams, eksotiku, sauli, siltumu, savdabību un kultūru! To visu sniegs Ziemeļāfrikas pērle - Tunisija. Valsts, kur roku rokā iet arābu pasaules askētisms kopā ar greznumu un franču šarmu, Austrumu pasaku pasaule ar izsmalcinātu komfortu. No Sahāras tuksneša dzeltenajām smiltīm dienvidos līdz zaļajiem Vidusjūras krastiem un korķa koku birzīm ziemeļos, ar baltajiem namiem un seno civilizāciju vietām tā aicina ikvienu.
Ģeogrāfiskais stāvoklis: atrodas Āfrikas ziemeļu daļā, Vidusjūras dienvidu krastā. Rietumos robežojas ar Alžīriju, ziemeļos-ar Itāliju, ziemeļaustrumos-ar Maltu, bet austrumos ar Lībiju. Tunisija ir viena no Magriba valstīm, t.i. ģeogrāfisks apzīmējums valstīm uz rietumiem no Ēģiptes: Maroka, Alžīrija, Lībija un Tunisija.Valsts līdz 1956. gadam bija viena no Francijas kolonijām un gadsimtiem ilgā franču ietekme atstāja nospiedumus visās dzīves sfērās: gan valodā, gan kultūrā un gan tradīcijās. Tunisiju no Sicīlijas šķir tikai 160 km.
Platība: 163 610 km2
Galvaspilsēta: Tunisa
Iedzīvotāji: 10 276 158 (2007.gada jūlijs)
Nacionālais sastāvs: arābi 98%, eiropieši 1%, citi 1%
Valsts valoda: arābu, etniskās grupas runā berberu valodā, plaši lieto franču valodu
Reliģijas: musulmaņi 98%, kristieši 1%, citas 1%
Naudas vienība: Tunisijas dinārs (TND), kurā ietilpst 1000 milimi
Valsts pārvaldes forma: prezidentāla republika
Reljefs: valsts ziemeļu daļa ir kalnaina. Te stiepjas Atlasa kalnu grēdas galējā austrumu daļa. Valsts dienvidu daļa līdzena, jo te iesniedzas Sahāras tuksneša ziemeļu daļa ar smiltīm, karstumu un smilšu vētrām. Ziemeļaustrumos līdz jūras piekrastei slejas nelīdzens plato.
Dabas resursi: nafta, dzelzsrūda, svina un cinka rūdas, fosfāti, sāls, dabas ainavas
Klimats: subtropu klimatiskā josla ar tipisku Vidusjūras tipa klimatu. Tas ir vēsāks nekā tropu joslā. Ziemas ir maigas un lietainas, vidējā janvāra temperatūra ir +8ºC, retumis 0 ºC Atlasa kalnu reģionos, bet valsts dienvidu daļā tā ir no +12 ºC līdz +16 ºC. Vasaras- siltas un saulainas, jo valda sausās tropiskās gaisa masas, un jūlija vidējā temperatūra ir no + 25ºC līdz +28 ºC. Ieteicamākais laiks valsts apmeklējumam ir rudens, ziema un pavasaris. Sauļoties mīlētājiem labākais laiks ir vasaras trīs mēneši. Jāņem vērā, ka laiks mēdz mainīties negaidīti strauji no maigas piesaules līdz brāzmainam vējam un lietum. Tāpēc vajadzētu paņemt vējjaku, īpaši ziemas periodā.
Piesardzības pasākumi: Latvijas tūristiem nav īpašu prasību attiecībā uz vakcināciju, taču piesardzīgiem jābūt iebraucējiem no dzeltenā drudža skartajām valstīm. Tiek prasīts sertifikāts par vakcināciju pret dzelteno drudzi visiem ceļotājiem, kas vecāki par 1 gadu un ierodas no dzeltenā drudža skartajām teritorijām. Tomēr lielākais risks ir saslimt ar vēdertīfu, C hepatītu vai difteriju.
Muita: Ieceļotājiem no Eiropas vīzas nav nepieciešamas.
Nacionālā virtuve: Virtuvi iespaidojušas franču, spāņu un itāļu tradīcijas. Vidusjūras valsts ir slavena arī ar savām jūras veltēm – zivīm, langustiem, garnelēm, omāriem. Tunisieši savos ēdienos ļoti daudz izmanto tomātus, olīvas, piparus un ķiplokus. Kā jau tuksneša skartai valstij, īsts gardums te ir dateles. Kopš seniem laikiem Tunisija ir slavena arī ar saviem vīniem, populārākie – Magon un Mornag.
Kuskuss jeb kviešu putraimi ir visslavenākais tunisiešu ēdiens. To gatavo īpašā traukā, kas sastāv no divām daļām: apakšējā daļā gatavo mērci, augšējā - kuskusu.
Tunisija apburt ar savu tradicionālo balto arhitektūru, diženais Sahāras tuksnesis un iespaidīgās vēstures vietas veido šo zemi par dabas un vēstures radītu elegances šūpuli. . Valsti var saukt arī par “Romas maizes klēti” un kontrastu zemi, kas raksturīgi vienīgi Ziemeļu Āfrikai: greznas automašīnas līdzās ēzeļu pajūgiem; mirdzošas neona reklāmas un satelīta antenas starp nabadzīgo ļaužu mitekļiem.Šeit atrodas pilsētas ar vēsturi, kas sniedzas tūkstošiem gadu atpakaļ: Tunisa, Hammameta, Monastira; antīkā Kartaga, Sfāksa, mūsdienīgi kūrorti
Populāri Tunisijas suvenīri ir "tuksneša rozes", tā mēdz dēvēt akmens sāls kristālus, kas veidojas mirušajos sāls ezeros. Vasaras mēnešos Tunisijā var nogaršot svaigus kaktusa augļus un iegādāties kaktusa augļu ievārījumu. Svaigas dateles iepriecina katra vēderu rudens mēnešos.
Tunisa – valsts galvaspilsēta ir neliela, tajā ir vecpilsēta Medina, kas ir vairāk kā 1000 gadu sena islāma arhitektūras bagātību krātuve.
Apskates vērts ir zooloģiskais dārzs Jasmīna Hammametā. Dzīvnieki tur dzīvo speciālos voljēros, starp kuriem ir izveidoti tiltiņi dārza apmeklētājiem. Jasmin Hammamet ar medīnu ir burvīga ar savu arābu šarmu īstiem atpūtas baudītājiem
Vēl jūs gaida atrakciju parks “Carthage Land”, kas ir savdabīga Tunisijas Disnejlenda. Atrakciju “Vidusjūras iekarošana” vērts izmēģināt, un to aizmirst būs grūti. Vēl daži atrakciju parki ir citos kūrortos – gan Port El-Kantaui, gan Hammametā.
Hammameta – visvecākais, iespaidīgākais un ekskluzīvākais kūrorts, kā arī viens no labākajiem un mierīgākajiem kūrortiem .No vienas puses pilsētu ieskauj granātkoku, apelsīnu un citronu audzes, no otras Vidusjūra. Šī ir Sofijas Lorēnas mīļākā atpūtas vieta. Hammametas kūrortviesnīcas piedāvā augstas kvalitātes skaistumkopšanas pakalpojumus un veselības uzlabošanas kūres.Pavadīt atvaļinājumu Tunisijā var aktīvi sportojot. Gandrīz katrā pludmalē var iznomāt ūdens sporta inventāru: sērfošanas dēļus, ūdensslēpes, laivas u.c. Populāri ir daudzie starptautiska līmeņa golfa laukumi. Daudzās viesnīcās ir tenisa korti, sporta zāles un sporta laukumi, ūdenssporta centri, ir iespēja jāt ar zirgiem un kamieļiem. Populāras ir turku pirtis un masāžas.
Dūza ir pilsēta valsts vidienē 110 km no Gābesas uz Sahāras tuksneša robežas, kur notiek ik nedēļas mājlopu tirgi. Šī ir tuksneša lielākā un apdzīvotākā oāze Tunisijā. Bez tam pilsēta slavena ar starptautisko Sahāras festivālu. Tad te pulcējas mākslinieki no visas Ziemeļāfrikas.
Matmata akmeņaino tuksnesi apmeklēt vajadzētu tiem, kas vēlas izjust tuksneša sauli, smiltis un karstumu, un uzkāpt Ksur tornī tuksnesī. Tūristiem ir iespēja izbraukt ar džipiem uz kalnu oāzēm Chebika un Tamerza.
Džerīda ezera vilinājums ir tā sāls virsma, kas izskatās kā ledus un ir radusies no iztvaikojušā ezera ūdens. Tūristiem ir pasakaina iespēja doties izbraukumā pa ezera virsmu, un justies kā karstā ziemā uz sāls-ledus virsmas.
Tunisijas tirgos var kaulēties pērkot zelta un sudraba rotaslietas, keramikas un vara izstrādājumus, jo arābi izsenis jau bijuši lieli tirgotāji ar pasaules slavu. Uzliktā cena ir tikai sākums dialogam, kur kaulēšanās izvēršas par interesantu spēli. Tunisijas vakaros, kad saule danco pār jūras ūdeņiem un rada fantastiskas krāsu spēles, cilvēkiem paveras skats uz daudziem noslēpumiem.Oāze GābesaSuoq Jara tirgu, lai izkoptu kaulēšanās prasmi un iegādātos kādu no šīs zemes suvenīriem. Tirgū var nopirkt suvenīrus un dāvanas mājiniekiem, kvalitatīvus roku darba paklājus, olīvkoka virtuves piederumus, dievīgi garšīgu halvu, garšvielas, keramikas izstrādājumus no Nabulas, sudraba un ādas rotaslietas un izstrādājumus. Cena ir pāris reižu augstāka, nekā tai vajadzētu būt, tāpēc droši vajag dalīt cenu ar trīs un kaulēties. Arābu tirgotāji ciena tos, kas kaulējas.
Valsts ziemeļu daļa ir bagāta ar olīvkoku audzēm, kuras šeit aug gandrīz vai no aizvēstures laikiem. Tunisieši spiež garšīgāku un aromātiskāku olīveļļu nekā Eiropā.No romiešu laika relikvijām vissliktāk saglabājusies ir Kartāgas drupas, taču sajust seno romiešu elpu var Antonija pirtīs un romiešu teātrī . atrodas pie Gābesa līča un ieskautu dateļpalmu vairogā. Apmeklēt vajadzētu
Bardo muzejā atrodas slavenākā un fantastiskākā romiešu mozaīkas kolekcija. Zvejnieku pilsētiņa Mahresa piekrastē ievērojama ar dīvainām statujām un vaļa skeletu pilsētas krastmalā un ir īsta jūras oāze.Uz dienvidiem pie Sahāras tuksneša, ir troglodītu teritorija, kuri rok alas dzeltenajos smilšu pauguros un pārvērš tos par vēsiem, no karstuma pasargātiem mitekļiem. Pateicoties Džordžam Lūkasam, kurš šeit filmēja Tatuīna planētas ainas "Zvaigžņu kariem", par tūristu trūkumu nevar sūdzēties.
Matmata ir vecākā alu pilsēta Tunisijā, kurā pirms vairāk kā 1000 gadiem berberu ciltis atrada un ierīkoja mākslīgas alas kā mājas, lai patvertos no karstuma un ienaidniekiem. Daži desmiti ģimeņu joprojām turpina dzīvot alās. Uz šīm mītnēm ved ap 10 metrus garš tunelis, pa kuru nonākam iekšpagalmā. Berberi saņem valdības pabalstus. Tagad alās ir elektrība, ūdensvads, arī televizori, ledusskapji. Vasaras karstumā šeit temperatūra nepārsniedz +23 °C, bet ziemā smilšakmens sienas saglabā siltumu. Vairākas ģimenes gūst ienākumus, atļaujot savās mītnēs ienākt tūristiem un demonstrējot šo seno dzīvesveidu.
Suse jau senatnē maigā klimata un balto pludmaļu dēļ dēvēja par “Sāhela pērli”, un valda uzskats, ka Suse ir senāka pilsēta nekā Kartāga. Šeit vērts redzēt El Jemo kolizeju un muzeju, kurā apskatāmi vairākus tūkstošus gadu veci eksponāti. Suses muzejs , kurš iekārtots 9.gs celtā tornī. Muzejā apskatāmi dažādi arheoloģiskie izrakumi.
Dugas pilsētā ir vislabāk saglabājušās drupas no romiešu laikiem. Te skatāmi arī romiešu laika arhitektūras paraugi kā Vēju laukums, Licinian pirtis, Saturna templis u.c.
Novēlam Jums jauku atpūtu Tunisijā!