Kipra
Kipra, tā ir Vidusjūras pērle, kas piesaista tūkstošus tūristu gan ar savu desmittūkstošu gadus seno vēsturi, gan ar savu unikālo klimatu, pateicoties kuram, atpūta Kiprā ir iespējama praktiski visu cauru gadu. Šeit katrs varēs sev atrast nodarbošanos sirdij – no diskotēkām Aija-Napā līdz ievērojamām vietām Pafosā.
Daudzas ģimenes, lai atpūstos ar bērniem, izvēlas atpūtu Kiprā. To veicina neilgais trīs pārlidojums, viesnīcas ar atlaidēm bērniem, bērnu baseini un akvaparki, un, protams, laipnā vietējo iedzīvotāju attieksme pret bērniem. Atpūtu ar bērniem īpaši iesakām pavasarī un rudenī.
Kipras ievērojamākās vietas saistītas ar antīkajiem dieviem, bībeles stāstiem un dramatisko salas vēsturi. Kipras otrs nosaukums ir "Afrodītes sala", tieši šeit mīlestības un skaistuma dieviete piedzima no jūras putām un nodevās mīlestības mierinājumam. Daudzas ievērojamākās vietas uz salas ir saistītas ar viņas vārdu un sengrieķu mitoloģiju.
Kristietība atstāja milzīgu ietekmi uz Kipru, uz salas ir daudz pareizticīgo baznīcu un klosteru. Pats ievērojamākais no tiem ir Kikkosa klosteris, kuram pieder viena no trim Svētās Dievmātes Marijas svēbildēm, kas rakstītas ar Svētā Lūkasa roku un kas ir saglabājušās līdz mūsdienām.
Kipras pludmales tiek uzskatītas par vienām no tīrākajām pasaulē, katru gadu saņemot no Eiropas Komisijas par apkārtējo vidi "Zilo karogu" par tīrību, aprīkojumu un apkalpošanu.
Zemūdens niršana Kiprā ir pieejama gan iesācējiem, gan profesionāļiem. Lai arī Jūs nekad neesat niruši, šeit Jūs variet pēc instruktāžas izdarīt savu pirmo zemūdens ieniršanu. Profesionāļiem zemūdens niršana pirmām kārtām ir interesanta ar "rekiem" – nogrimušiem kuģiem. Numur viens šeit ir kuģis "Zenobija", kuru var aspkatīt arī no tūristu zemūdens laivas "Sadko".
Nikosija ( Lefkosia gr.)– Kipras galvaspilsēta – atrodas pašā salas sirdī. Pilsētas vecajā daļā ir saglabājušās daudzas senās vēsturiskās celtnes un pieminekļi: Sv. Jāņa Katedrāle ar tās unikālajām freskām; Bizantijas mākslas muzejs ar interesantu svētbilžu kolekciju; cietokšņa siena, ko vēl būvējuši venēcieši XVI gadsimtā, atrestaurētie Famagusta (Amahostosa) vārti un daudz kas cits. Bez tam lielu interesi izraisa arī mūsdienu mākslas valsts galerija un Kipras tautas daiļrades muzejs.
Netālu no Arhibīskapa Pils un Sv. Jāņa baznīcas atrodas, tā saucamā, "zaļā līnija", kas sadala divās daļās: brīvo Kipras Republikas teritoriju un Turcijas okupēto salas ziemeļu daļu.
Apmēram 30 gadu grieķi-kiprieši cīnās par savu zemju atbrīvošanu. Lai gan sabiedrības protesta izpausmes nedeva nekādu ietekmi uz okupantiem, pat tad, kad protesti sākās no turku-kipriešiem. Kipras problēma ir palikusi neatrisināta arī līdz šai dienai, un Nikosija vienīga pilsēta pasaulē, kas sadalīta divās daļās. Vienīgā kipriešu cerība salas apvienošanā ir iestāšanās Eiropas Savienībā, kuras ietvaros salai atkal jākļūst brīvai.
Turklāt 2004.gada 24.aprīlī grieķu kopiena draudzīgi nobalsoja pret salas apvienošanu pēc netaisnīga plāna (OXI), ko ieteica ANO ģenerālais sekretārs Kofi Annons. Pasaules sabiedrība, galvenokārt ASV un Lielbritānija, ļoti augstu novērtēja turku – kipriešu pozitīvo atbildi šajā referendumā, un, pateicoties viņu pūlēm, praktiski embargo ir noņemts un starptautiskā salas ziemeļu daļas izolācija.
Mūsdienu Nikosija ir liela pilsēta ar 300 tūkst. iedzīvotāju. Uz galvaspilsētu ir viegli nokļūt no jebkuras Kipras pilsētas, un starptautiskā lidosta Larnakā ir tikai 30 min brauciena attālumā no Nikosijas. Galvaspilsēta šobrīd ir galvenais Kipras tirdzniecības un kultūras centrs. Tajā atrodas Krievijas Vēstniecība Kiprā, Krievijas Kultūras Centrs, kā arī daudzas milzīgu biznesa kompāniju pārstāvniecības.
Nikosijas centrā, gleznainajā senajā kvartālā, tiek rīkotas dažādas starptautiskās konferences, izstādes un gadatirgi. Neskaitāms daudzums bāru, restorānu, diskotēku, tavernu ar internacionālo mājas virtuvi, kā arī daudz veikaliņu un suvenīru bodīšu atrodas ik uz soļa, un tie ir galvaspilsētas viesu rīcībā. Katrs īsts tūrists, kas ierodas Kiprā, uzskata par savu pienākumu un goda lietu apmeklēt šo unikālo pilsētu ar tās seno vēsturi.
Ģeogrāfiskais stāvoklis: atrodas Vidusjūras daļā, un ir tipiska salu valsts. Kipras tuvākie kaimiņi: Turcija, Sīrija, Libāna un Izraēla, bet atālāk - Krētas sala. Kipra ir izolēta no sauszemes, un to apskalo Vidusjūras ūdeņi.
Platība: 9250 km2 (no kuriem 3500 km2 atrodas Ziemeļkiprā)
Galvaspilsēta: Nikosija (Lefkosia)
Iedzīvotāji: 788 457 (2007.gada jūlijs)
Nacionālais sastāvs: grieķi 77%, turki 18%, citi 5% (2001)
Valsts valoda: grieķu, turku
Reliģijas: grieķu pareizticīgie 78%, musulmaņi 18%, citi 4%
Naudas vienība: 1CYP ( Kipras funts ) = 100 centiem; 1 CYP = 2.53 USD; 1 CYP = 1.7 EUR
Valsts pārvaldes forma: prezidentāla republika
Zemākais punkts: Vidusjūra 0m v.j.l.
Augstākais punkts: Olimpa kalns 1951 m v.j.l.
Reljefs: centrālā daļa ir līdzeni, kalni vijas salas ziemeļos un dienvidos. Nozīmīgi aramzemes areāli plešas dienvidu daļā. Lielākās kalnu grēdas ir Pentadaktila kalni ziemeļos un Trodosa kalni salas centrālajā un dienvidrietumu daļā, un starp šīm divām grēdām plešas auglīgais Mesaorijas līdzenums.
Dabas resursi: varš, pirīts, azbests, ģipsis, kokmateriāli, sāls, māli, marmors, saulainās piekrastes un dabas ainavas.
Klimats: tipisks Vidusjūras klimats. Silts laiks iestājas jau martā.
Vasara sausa un karsta, vidējā jūlija temperatūra ir no +25°C līdz +28°C. Reizēm karstajās vasarās gaisa temperatūra sasniedz +45°C .
Ziemas ir maigas, samērā lietainas, janvāra vidējā temperatūra ir no +4°C līdz +12°C . Vislabāk ceļot ir no marta līdz maija vidum vai no oktobra vidus līdz decembrim. Daudzām pludmalēm ir piešķirts ES Zilais karogs – starptautiska ekoloģiskās tīrības kvalitātes zīme.
Līdzi nepieciešams pret apdeguma krēms un sauļošanās krēms, saules brilles un galvassega, pludmales čības un vējjaka ziemas laikā.
Piesardzības pasākumi: nav īpašas prasības attiecībā uz vakcināciju.
Gleznainā sala ilgu laiku bija Turcijas pārvaldījumā, vēlāk to pārņēma briti, un tikai 1959.gadā tā ieguva neatkarību. Bet jau 1974.gadā tā atkal tika sadalīta starp grieķiem un turkiem.
Kipras raksturu piedod cipreses, pīnijas, bugenvillijas, apelsīnu un citronkoku birzis, banānu un vīnogulāju plantācijas. Šai zemei pāri gājušas grieķu, bizantiešu un krustnešu bari, tādēļ salas seno vaigu rotā pilsētu drupas ar teātriem un dievnamiem, senatnīgi klosteri un viduslaiku cietokšņi.
Salas ekonomisko pusi balsta , galvenokārt, tūrisms, apģērba un amatniecības izstrādājumu eksports, kravu pārvadāšana pa jūru.
Salas lepnums ir Pafosas pilsēta un deviņi kalnu klosteri un baznīcas, kas saglabājušās no Bizantijas perioda un ir ierakstīti starptautiskās organizācijas UNESCO pasaules kultūras mantojuma sarakstā .
Nikosija ir vienīgā galvaspilsēta pasaulē, kas ir sadalīta divās daļās. Tā nosaukta par godu savam dibinātājam Lefkosam, Ptolomeja I dēlam. Pilsētas senāko daļu ieskauj valnis, ko uzcēla venēcieši XVI g.s. beigās. Sv. Joanna katedrāle izcila ar brīnišķīgajām freskām. Kipras Nacionālais muzejā ir savākta vislielākā salas dārgumu kolekcija.
Pafosā ar savu gleznainumu vilina Kato Pafosas osta ar seno fortu. Apustuļa Pāvela kolona, Dionīsa un Teseja villas ar mozaīku grīdu, Herākla māja ir vēstures liecinieki. Par liecinieci Sv. Pāvila šaustīšanai līdz nāvei ir kļuvusi svētā Pāvila kolonna, kas ir saglabājusies līdz mūsu dienām. Kolonna iezīmē viņa bojāejas vietu. No Afrodītes tempļa ir redzams līcis ar klinti pie kuras no jūras putām iznāca Afrodite. Ieteicams apskatīt vecpilsētu Kuriumu , kurā atrodas romiešu teātris, un pastaigāt pa Ciedru ieleju.
Aja-Napā ir salas lielākais ūdens atrakciju parks. vārds "Napa", tulkojumā no grieķu valodas, nozīmē "mežiem apaugusi ieleja". Leģenda vēstī, ka vīrieši, kas medību laikā bija nejauši iemaldījušies klostera alās, atrada tur ikonu, ko nosauca par "Aija Napa" jeb Mežu Madonna. Pie klostera mazās kapelas jau sešus gadsimtus aug milzīgs vīģes koks (24 m augstumā). Šajā kūrortā ir labākās Kipras pludmales. Šis ir kūrorts tiem, kuri mīl mierīgu atpūtu. Vētraina nakts dzīve, bāri un diskotēkas raksturo šo kūrortu. Te ir ideāla vieta, lai nodarbotos ar visiem ūdens sporta veidiem: burāšanu ar jahtu, braukšanu ar ūdens slēpēm un kuteri, ūdens izpletņiem, deltaplāniem u.c.
Limasola ir bijusī Kipras galvaspilsēta. Te ir liels rūpniecības un tūrisma centrs ar milzīgu ostu. Pludmalēs smiltis ir klātas ar tumšiem oļiem. No Limasolas uz ziemeļiem paceļas varenā Trodosa kalnu grēda, kuras biezajos mežos un ielejās slēpjas klosteri, kas ir slaveni ar savu arhitektūru, kā arī brīnišķīgajām ikonām, freskām, zīmējumiem. Pilsētā ir saglabājusies pils, kurā savas kāzas svinēja Anglijas karalis Ričards Lauvassirds. Pilsētā ir senas izkoptas vīna darīšanas tradīcijas, tāpēc ieteikums nobaudīt Kipras slavenos vīnus. Tieši šeit Ričrds Lauvassirds, pirmo reizi pagaršojot vīnu "Kommandarija", sāka to eksportēt uz citām Eiropas valstīm. Rezultātā tas veicināja vīnkopības uzplaukumu visā Kiprā, un spēcīgi ietekmēja salas ekonomiku.
Larnakā arī ir osta un forts. Tas ir interesants pilsētu arhitektūras piemineklis, celts 1625. gada pēc angļu iekarotāju pavēles un izmantots kā cietums. Visievērojamākā vieta ir Palmu aleja krastmalā, kur notiek pilsētas nakts dzīve. Viesnīcas un kūrorta zonas ir izvietotas uz smilšu strēles. Netālu no pilsētas atrodas Sālsezers, kur bieži pulcējas rozā flamingo.
Fig – Tri ir viena no populārākajām pludmalēm Kiprā. Pludmales ar gleznainajām, zeltaini brūnajām klintīm un mājīgu saliņu virkni.
Issi – Lanta, Makronissosa, Sendi – Bei, Protarasa ir pasakainas smilšainas pludmales. Šeit ir seklas vietas, kur var atbraukt ar bērniem, ir ūdenssporta bāzes un ir iespēja nobaudīt tikko no jūras izvilktas jūras veltes.
Transports
Pats lētākais transporta veids – tie ir autobusi. Tie savieno gan jebkura kūrorta centru ar tūrisma rajoniem, kā arī visas lielākās Kipras pilsētas savā starpā. Bez parastajiem taksometriem starp pilsētām sakarus uztur arī „ Servis – taxi ” – taksometru dienesti, kuru taksometru var pasūtīt tieši no viesnīcas.
Restorāni
Kipriešu virtuve ir ārkārtīgi daudzveidīga un atspoguļo tās ietekmes, kuras ir atstājuši uz Kipras salu tās daudzskaitlīgie iekarotāji un ieceļotāji no Austrumu un Vidusjūras piekrastes valstīm. Daudzas kulinārijas receptes ir aizgūtas no tradicionālās turku, grieķu un libāniešu virtuves. Savas pēdas šeit ir spējuši atstāt arī briti. Iesakām Jums nogaršot nacionālos kipriešu ēdienus : Choriatiki – salāti lauku gaumē no gurķiem, tomātiem, kāpostiem vai zaļajiem lapu salātiem, sīpoliem, olīvām un aitas siera, aizdarīti ar olīveļļu ; Hummus – bieza mērce no zirņiem, ķiplokiem, olīveļļas un citrona sulas ; Tahina – līdzīga mērce no kundžuta ; Taramosalata – mencu ikri ar pienā mērcētas maizes, kartupeļu biezeņa un olīveļļas piedevām ; Halloumi – aitas siers, kas ir sagatavots uz grila, tiek pasniegts karstā veidā, bieži vien kopā ar šķiņķi, tāpat ceptu uz grila ; Soupa trahana – vistas buljons ar rupja maluma kviešu putraimiem, rūgušpienu, tomātiem un aitas sieru « Halloumi » ; Barbounia – sarkanā mulete ( ļoti garšīga un samērā dārga zivs ) ; Аfelia – sautēti vai apcepti cūkgaļas gabaliņi, kas iemarinēti sarkanvīnā ar koriandru ; Kleftiko – « gaļa pirātu gaumē »
( aitas gaļa, bieži vien – jērgaļa no maza jēriņa, sacepta māla kleķa krāsnī ) ; Loundsa – cūkgaļas gabaliņi, iemarinēti vīnā un pagatavoti uz iesma ; Stifado – truša gaļas gulašs ar sīpoliem ; Scheftalia – cūkas vai liellopa maltā gaļa ar kanēli un piparmētrām, pagatavota cūkas kuņģī ; Mousaka – sacepums no maltās gaļas un dārzeņiem ( kartupeļiem, cukīni, tomātiem un sīpoliem ), cepts krāsnī māla podiņā ; Dolmades vai Yemista – dažādi dārzeņi, pildīti ar rīsiem vai kapātu gaļu ; Koupepia – vīnogu lapu tīteņi ar rīsiem ; Baklava – deserts no kārtainās mīklas ar mandeļu un kanēļa pildījumu, pārliets ar cukura sīrupu ; Soudsouko – uz auklas savērtas mandeles, kurām apvalciņu veido sastinguša vīnogu sīrupa kārtiņa (līdzīga čurčhelai ). Cenas par pusdienām vai vakariņām sastādīs aptuveni 6 - 10 EUR uz vienu cilvēku pilsētas tavernā vai nelielā restorāniņā un 20 EUR viesnīcas restorānā.
Veikali un iepirkšanās
Darba laiks no maija līdz septembrim 8.00 - 13.00 un 16.00 - 19.00, darba laiks no oktobra līdz aprīlim 8.00 - 13.00 un 14.30 - 18.00. Veikali ir slēgti svētdienās, kā arī trešdienās un sestdienās pēc pusdienas laika. Tūrisma zonās gandrīz visi veikali strādā bez pārtraukuma.
Muita
Aizliegta arheoloģisko vērtību izvešana bez speciālas atļaujas.
Kipras unikalitāte:
1. 340 dienas gadā spīd saule, arī pārējām 25 dienām ir savi jaukumi.
2. Noziegumi, vandālisms, apkārtējās vides piesārņojums, sastrēgumi uz ceļiem – tas šeit ir izslēgts.
3. Deviņdesmit procenti kipriešu runā angļu valodā.
4. Iztikas minimums ir daudz zemāks Lielbritānijā.
5. Apģērbs, kas ražots un tiek pārdots Kipras veikalos Richards Shops, BHS, Van Heusen Shirts, Lee Cooper, Lords and Clarks un mēbeles, kas domātas eksportam uz Lielbritāniju, Kiprā maksā krietni lētāk – variet ietaupīt :)
6. Jūs variet pieprasīt savu pensiju arī uz Kipru.
7. Likumi ir balstīti uz Britu vienkāršās un skaidrās sistēmas.
8. Теlekomunikāciju sistēmas ir pasaules līmenī.
9. Kiprā ir attīstīta medicīniskās apkalpošanas un apdrošināšanas sistēma.
10. Kultūras un vēstures mantojums Kiprā ir unikāls – dažas pilsētas un ciemati, kā piemēram Pafosa, visā kopumā ir pasludināti par pasaules cilvēces kultūras mantojumu.
11. Jūs variet apprecēties Kiprā jau pēc trim dienām, kopš esat šeit ieradušies.
12. Кipra – Afrodītes – mīlestības un skaistuma dievietes sala.
13. Кipra – viena no trim vietām uz planētas, kur Jūs variet peldēties un jau pēc stundas slēpot.
14. Kiprā ir viena no lielākajām krievu kopienām pasaulē.
15. Kipra ir Eiropas Savienības dalībvalsts, Lielbritānijas Sadraudzības valsts, un tajā pašā laikā pareizticīgo valsts ar stiprām un draudzīgām saiknēm ar Krieviju.
Derīgi padomi:
– Dārgās viesnīcās, nakts klubos un restorānos labāk ierasties vakartērpos.
– Apmeklējot klosterus, baznīcas un tempļus, sievietēm labāk būt apģērbtām svārkos, nevis biksēs, kā arī jābūt ar aizsegtiem pleciem, vīriešiem vienmēr jānēsā garās bikses.
– Ir aizliegts fotografēt kara objektus.
– Ir aizliegta arheoloģisko vērtību izcelšana no jūras dibena, kā arī to izvešana no Kipras teritorijas bez īpašo valsts dienestu atļaujām.
– Kipras viesiem ir jāciena vietējās reliģiskās tradīcijas.